poniedziałek, 17 listopada 2014

#10. Szczeliniec Wielki i Błędne Skały

Idąc za starym, polskim przysłowiem "Cudze chwalicie, swego nie znacie" postanowiłam w dzisiejszym poście, zająć się naszą piękną, niedocenianą Polską. Dziś, zamierzam Wam udowodnić, że prócz cieszących się złą sławą miejsc, istnieją również takie, które ujmują za serce niejednego człowieka. Ponadto! Jedno z nich zostało wyjątkowo docenione przez producentów filmowych. Zobaczcie jakie :)
Szczeliniec Wielki i Błędne Skały
Góry Stołowe
Polska


                              Szczeliniec Wielki porą zimową i letnią, źródło: http://wikipedia.org\
                                                                                  źródło: http://beatamazurek.com
                                                                             źródło: http://www.chataalelipa.pl/
                                                      Błędne Skały, źródło: http://national-geographic.pl/


Mówiąc o Górach Stołowych, od razu nasuwają się skojarzenia z piaskowcowymi basztami, stromymi urwiskami, skalnymi rzeźbami, tajemniczymi szczelinami i niesamowitymi punktami widokowymi. Wszystkie osobliwe formy jedynych w Polsce gór o charakterze płytowym zostały w 1993r. objęte ochroną w Parku Narodowym Gór Stołowych.
    Jedną z największych atrakcji rezerwatu a zarazem najwyższym wzniesieniem Gór Stołowych (919 m n.p.m.), jest Szczeliniec Wielki- charakterystyczny piaskowcowy blok porozcinany kilometrami korytarzy i wąwozów tworzących fantastyczne skalne labirynty. Powstałe w wyniku wietrzenia nieziemskie kształty (maczugi, słupy i grzywy skalne)  noszą nazwy nawiązujące do ich wyglądu (np. Wielbłąd, Mamut, Słoń, Żółw). Najsłynniejszym punktem widokowym Szczelińca jest Fotel Pradziada- najwyższa skałka wzniesienia. Wiodą nią kręte schody ułożone w 1814r.
   Drugi pod względem wysokości szczyt Gór Stołowych- Skalniak (915 m n.p.m.)- charakteryzuje się wyciosanym w piaskowcu naturalnym systemem korytarzy, zwanym Błędnymi Skałami. Nazwa tego skalnego miasta została nadana nie bez przyczyny- opuszczenie wijącej się wśród niezwykłych form wyznaczonej trasy faktycznie może skutkować zabłądzeniem, co jest bardzo niebezpieczne. Piękno Błędnych Skał zachwyciło ekipę filmową Opowieści z Narnii: Książę Kaspian, która postanowiła nagrać tu kilka scen do filmu

Lokalizacja: województwo dolnośląskie, Sudety, Góry Stołowe; 13km na północny zachód od Kudowy-Zdroju. 


         Opowieści z Narnii: Książę Kaspian (2008), źródło: http://swiatfantastyki.jcom.pl/

Więcej tutaj